Nemzeti Ünnepek - ingyenes látogatás

 

Kedves Látogatóink!

 

A kiállítások és a kiállítási épület befogadóképessége véges, ezért előfordulhat, hogy a megnövekedett forgalom miatt bizonyos időszakokban lassítanunk kell az épületbe való bejutás ütemét. Megértésüket és türelmüket köszönjük! 

2023. október 23.

Jelenlegi kínálatunk:

 

Állandó kiállításaink

Sokszínű ÉLET – Felfedező úton Magyarország tájain

Több száz eredeti preparátum, számos életnagyságú rekonstrukció és sok-sok fénykép mutatja be a hazai tájak változatosságát, az élőhelyek fajgazdagságát, és egy-egy példán keresztül a fajok genetikai sokféleségét. A magyarországi tájakon tett „felfedezőúton” megismerhetjük és megérthetjük azokat a földtörténeti múltban lezajlott geológiai és evolúciós folyamatokat, melyek a mai Magyarország élőhelyeinek és az ott élő fajok kialakulásában kulcsszerepet játszottak. A kiállítás akadálymentes weboldala elérhető innen

Eltűnt világok – A dinoszauruszok kora Magyarországon

Tudományos szenzációk, igazi ritkaságok, a magyar dinók mutatkoznak be a kiállításon. Testrekonstrukciók, teljes csontvázak, eredeti leletek és egy új, Magyarországon múzeumban először bemutatkozó, interaktív számítógépes technika várják a látogatókat. Lépjen be a múzeumi Iharkút-Parkba! 

Titkok a föld alatt – ásványok, kőzetek, drágakövek

Kíváncsi rá, hogy nézhet ki egy mindenes fehércseléd, vagy mik a tagjai egy Betéti ásványtársaságnak? Hogyan segíthet a ház körül egy föld alól előkerült háztartási alkalmazott? Mit tisztítanak a szagmunkások? Egyáltalán miért kell ismernünk az ásványokat?   Az ásványok részei mindennapi életünknek. Nincs olyan nap, hogy valamilyen formában ne találkozzunk velük. Gondoljunk csak az ételeinkben megtalálható sóra, a ceruzánk belét adó grafitra vagy a szerencsésebbek ékszereiben előforduló smaragdra vagy gyémántra. A Magyar Természettudományi Múzeum Ásvány- és Kőzettára gyűjteményének mintegy 450 példányán keresztül mutatjuk be a Föld mélyének kincseit, az ásványok csodálatos forma- és színvilágát, mindezeknek a szigorú rendező elvét.

A korallzátonyok csodálatos élővilága

Varázslatos világ a múzeum 122 m2-es üvegpadlója alatt 60 cm-nyi "mélységben". A kiállítás az indopacifikus régió part menti sekélyvizeinek szegély- és foltzátonyaitól a gátzátonyokon át a mélyebb tengeri területekig szemlélteti a korallzátonyok fobb típusait és azok életközösségét. A több mint 200 korallfaj között 160 hal úszik, és 1000-nél több csiga, kagyló, rák, féreg, tengeri sün, tengeri csillag ad ízelítőt a Föld legváltozatosabb élőhelyéről. A falba süllyesztett akváriumokban, összesen 13 000 liter vízben élő halak, korallok fogadják a belépőket.

Időösvény (szabadtéri kiállítás)

Több tonnás kőzettömbök vallanak a földtörténeti múlt több száz millió évéről az épülettel szemben, a park fáinak árnyékában. A keletkezésük sorrendjében kiállított kőzetek között van egy darab gneisz Kópházáról, egy devon korú mészkőszikla Szabadbattyánból, egy perm homokkőtömb a Balaton-felvidékről. A földtörténeti középkort üledékes kőzetek (kagylós és ammoniteszes mészkő) képviselik. Az utolsó hatvanöt millió évben keletkezett kőzetek között vulkáni képződményeket, tengeri és édesvízi környezetben keletkezett kőzeteket egyaránt találunk.

Barázdás bálna csontváza

A főbejáratnál a Fogadótér kupolájában egy barázdás bálna felfüggesztett csontváza alatt léphet be a látogató. A nálunk látható példányt 1896-ban ejtették el az Atlanti-óceánban, az ipari méretű bálnavadászat fénykorában, majd 1900-ban Bécsbol, 4000 aranykoronáért vásárolták meg. A koponyán látható égésnyomok az 1956-os tűzvész során keletkeztek. A csontváz súlya mintegy 2 tonna, ebből csak a koponya kb. egy tonnát nyom. A múzeumban először látható a teljes csontváz. A Magyar Természettudományi Múzeum új főbejáratának tervezése a csontváz alakjának figyelembevételével történt, ezért a kupola aszimmetrikus. A váz felfüggesztése speciális tervezést és állványozást igényelt. A gerenda 10 felfüggesztési ponton tartja. 


A kiállítási épület nyitva tartása: 10-től 18 óráig
Pénztárzárás: 17.30

Információ:  Az Információs Pultnál nyitvatartási időben (naponta 10-től 18 óráig) személyesen vagy telefonon a (06-1) 210-10-85-ös telefonszámon.

Kövessen bennünket a múzeum Facebook-oldalán, és iratkozzon fel hírlevelünkre

Címünk: 1083 Budapest, Ludovika tér 2-6.
Telefon: (36-1) 210-1085
Telefax: -
E-mail: info@mttm.hu
Levelezési cím: 1088 Budapest, Baross utca 13. vagy 1431 Budapest, Pf. 137.


A Kiállítási épület elérhetősége:

A Magyar Természettudományi Múzeum Kiállítási épülete Budapesten, a Józsefvárosban, a volt Ludovika Katonai Akadémia épületegyüttesében található. 
Hogyan jut el hozzánk?


 

Tömegközlekedéssel:

  • Kék (3-as) metróval a Klinikák vagy a Nagyvárad térig,

  • 24-es villamossal a Nagyvárad térig kell utazni


 

Személygépkocsival, busszal:

Felhívjuk szíves figyelmüket arra, hogy Kiállítási épületünk első sorban gyalogosan közelíthető meg. A Kiállítási épület előtti útszakaszt és parkolóhelyeket látogatóink igénybe vehetik. A Ludovika tér többi részén megszűnt a parkolási lehetőség.

A Ludovika főépület előtti útszakaszokra csak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem engedélyével rendelkező járművek hajthatnak be, a látogatóinkat szállító buszok visszafordulhatnak ezen az útszakaszon, de parkolásra nincs lehetőségük.

Korányi Sándor utcában a Ludovika téri kereszteződés előtt a látogatókat szállító buszok számára megállóhelyet alakítottak ki.

A közelben a Korányi Sándor utcában és az Illés utcában lehet még parkolni. Ezeken az útszakaszokon hétköznap fizetni kell a parkolásért